Kotizacija 250kn uključuje - smještaj u učeničkom domu (uredne dvokrevetne sobe s kupaonicom), 2-3 obroka dnevno. Potrebno je ponijeti laptope (za obradu snimljenih fotografija) i stative za fotoaparate.
Prijave ovdje na FB ili na e-mail adresu:
PROGRAM
11.05.2018. - Petak
Dolazak sudionika do 17h
18:00 - Večera 19:00 - Uvodno predavanje 20:00 - Dr. Goran Hudec - Naseljavanje Sunčeva sustava 21:30 - Praktičan rad: jednostavna astrofotografija sa stativa i barndoora, timelapse
Paradoks tamnog noćnog neba kojeg je formulirao Hienrich Olbers 1826. godine. Pretpostavio je da je svemir nepromjenjiv, statičan i jednoliko ispunjen zvijezdama čiji se broj povećava s udaljenošću. Stoga bi se, gdje god pogledamo morala nalaziti neka zvijezda i nebo bi moralo biti blještavo, ali noćno nebo je ipak tamno. Međutim svemir nije niti nepromjenjiv, niti statičan, niti jednoliko ispunjen zvijezdama, već su zvijezde grupirane u galaksije između kojih se nalazi ogroman prazan prostor. Paradoks je riješen kada je, osim navedenog, otkriveno i širenje svemira i crveni pomak; količina primljene svjetlosti ionako se smanjuje s kvadratom udaljenosti, a zbog udaljavanja objekata koji zrače i njihovog crvenog pomaka svjetlost koju zrače još više gubi energiju i prelazi iz vidljivog u mikrovalno područje (vidi radio zračenje), pa je stoga noćno nebo tamno a ne osvijetljeno.